Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

facebook Pegaz

http://pegaz-ngo.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slider.slider-1-980x563gk-is-93.jpglink
http://pegaz-ngo.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slider.slider-2-980x563gk-is-93.jpglink
http://pegaz-ngo.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slider.slider-3-980x563gk-is-93.jpglink

1 kwietnia 2007 roku rozpoczęliśmy realizację projektu „Przyjedźcie i zobaczcie agroturystyka szansą dla rozwoju wsi i demokracji lokalnej” w ramach Programu Przemiany w regionie RITA finansowanego przez POLSKO-AMERYKAŃSKĄ FUNDACJĘ WOLNOŚCI. Partnerzy projektu: Po stronie polskiej: Stowarzyszenie „Pegaz”.

 

Po stronie ukraińskiej: Agencja Zrównoważonego Rozwoju Regionalnego – RASD ramach działania II projektu zaprosiliśmy 15 uczestników z Euroregionu Karpackiego Ukraińskiego do Polski. W trakcie spotkania, które odbędzie się w dniach 11-16 maj 2007 zaplanowaliśmy: Warsztaty pt. Agroturystyka jako dodatkowe źródło dochodu w gospodarstwie rolnym. Podróż studyjną do gospodarstw agroturystycznych w Karkonoszach. Seminarium z udziałem liderów i organizacji pozarządowych.

 

1 maja 2006 r. rozpoczęliśmy realizację projektu: Program Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Wolny Kraj Związkowy Saksonia – Rzeczpospolita Polska(Województwo Dolnośląskie) 2004 – 2006 „Dobre praktyki sąsiedzkie uczą i integrują” Partnerzy projektu: Po stronie polskiej – Stowarzyszenie Pegaz w Jeleniej Górze Po stronie saksońskiej – Gmina Gutau powiat Bautzen w ramach projektu zaplanowano: 1. Warsztaty pod nazwą „Jak ożywić życie społeczne na polskiej wsi”, których: I cz. odbyła się w dn. 29-31.07.2006 r. w Polsce. II cz. odbyła się w dn. 29.09-30.09.2006 r. w Saksonii. 2. 08-09 września odbyły się Targi Regionalne produktów i kultury w Warthcie. Podczas targów przedstawiciele z Polski wystawili wspólnie stoisko z ofertą agroturystyczną, kulinarną i rękodzielniczą. 3. 10 września 2006 roku odbyły się Euroregionalne Dożynki Diecezjalne, podczas których przedstawiciele z Niemiec zaprezentowali swoją ofertę turystyczną i kulturową.

3 i 4 listopada 2006 w pensjonacie „Pegaz” w Karpaczu odbyła się konferencja podsumowująca pt.: „Transgraniczna integracja społeczności lokalnych dla rozwoju wsi”, w której udział wzieli eksperci od Rozwoju Obszarów Wiejskich i Funduszy Strukturalnych Małgorzata Rulińska oraz prof. Zbigniew Kurcz. 1 czerwca 2006 r. rozpoczęliśmy realizację projektu Przedsiębiorcza wieś przedsiębiorczy rolnik Projekt współfinansowany przez Fundusz Współpracy ze środków Projektu Agrinpol (www.agrinpol.pl) realizowany na zlecenie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej” Projekt obejmuje niżej wymienione działania:

1. Cztery szkolenia: Opracowanie indywidualnych ofert produktów lokalnych Regionu Sudetów, promujących przedsiębiorców, rolników prowadzących działalności alternatywne do rolnictwa w terminach: 12 lipca 2006 r. 29 lipca 2006 r. 4 sierpnia 2006 r. 5 sierpnia 2006 r. Warsztaty, które odbyły się w dniach 21-23 lipca 2006 r. pod nazwą: Nowoczesne formy promocji i dystrybucji oraz współpraca wiejskich przedsiębiorców – szansą na rozwój mikrofirm.3. W dniu 10 września 2006 r.odbyły się Euroregionalne Dożynki Diecezjalne w Mysłakowicach.W trakcie Dożynek zostało zorganizowane seminarium na temat: Promocja bazy Agrinpol w regionie Sudetów oraz lokalnej przedsiębiorczości poprzez organizację imprez kulturalnych i festynów na bazie tradycji, kultury i produktów lokalnych. Zakończyliśmy realizację projektu Przyjedźcie i zobaczcie agroturystyka szansą dla rozwoju wsi i demokracji lokalnej. (Umowa dotacji RITA 2005 102)Stowarzyszenie Pegaz wspólnie z Partnerem z Ukrainy – Agencją Zrównoważonego Rozwoju Regionalnego – RASD ze Lwowa zakończyło realizację projektu Przyjedźcie i zobaczcie – agroturystyka szansa dla rozwoju wsi i demokracji lokalnej”. Projekt został sfinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Przemiany w Regionie – RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

 

W dniach od 12 do 16 maja 2007 r w Regionie Karkonoszy przebywała piętnastoosobowa grupa studyjna z regionu Lwowskiego. Na program pobytu składały się: warsztaty, podróż studyjna do gospodarstw agroturystycznych oraz seminarium. Goście mieszkali w gospodarstwach agroturystycznych, w warunkach gospodarstwa agroturystycznego przeprowadzono również warsztaty, co nadawało działaniom projektu ciepły gościnny klimat. Ważnym doświadczeniem dla naszych ukraińskich gości była podróż studyjna do gospodarstw agroturystycznych, które powstały przy inspiracji i zaangażowaniu naszego stowarzyszenia. Plan podróży został tak ułożony, że pokazaliśmy gościom gospodarstwa o bardzo zróżnicowanym standardzie i różnej genezie ich postawania. Celem było pokazanie, że pieniądze w tworzeniu gospodarstwa agroturystycznego nie są najważniejsze. Od wielkości środków, jakimi dysponują rolnicy zależy jedynie standard i wielkość przedsięwzięcia. Natomiast dużą rolę odgrywa czynnik ludzki i gospodarstwo rolne jako takie. Zwiedzanie gospodarstw pozwoliło na konfrontację zdobytej podczas warsztatów wiedzy z praktyką i przełamanie bariery obawy przed zmianami. W rozmowach z właścicielami uczestnicy dowiedzieli się, jaką drogą poszczególne gospodarstwa dochodziły do sukcesu. Włączenie do podróży polskich uczestników dało uczestnikom ukraińskim możliwość zadawania pytań i rozmów o szczegółach, które ich interesowały.W program zostały wprowadzone również przedsięwzięcia turystyczne prowadzone na obszarach wiejskich, których nie można nazwać „działalnością agroturystyczną ale stanowią ważny element w rozwoju turystyki wiejskiej w regionie Karkonoszy, ponieważ wzbogacają ofertę turystyczną i stanowią zaplecze turystyczne dla gości, którzy jako miejsce zakwaterowania wybierają agroturystykę.

 

Grupa z Ukrainy została zaproszona przez gospodarzy Stowarzyszenia: Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy AESCULAP. Organizacja ta na Łysej Górze w Dziwiszowie prowadzi Mikrostację Sportów Zimowych. Jest to perła turystyczna w regionie Jeleniej Góry, która powstała dzięki zaangażowaniu liderów stowarzyszenia. \r\nSeminarium odbyło się w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze, gdzie byliśmy gośćmi Pani Urszuli Filipczuk dyrektora PUP. Przyjazd gości z Ukrainy był dużym wydarzeniem w regionie Karkonoszy. Na zaproszenie do udziału w seminarium odpowiedzieli urzędnicy Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Wójtowie i Urzędnicy Gminni, liderzy znaczących organizacji pozarządowych. Celem seminarium było uświadomienie liderom wiejskim z Ukrainy istoty propagowania idei współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi, rolnikami i samorządami na rzecz rozwoju agroturystyki w regionie oraz potrzeby współpracy i łączenia się ludzi w organizacje pozarządowe, które będą skutecznie działać na rzecz rozwoju demokracji lokalnej.\r\nGoście z Ukrainy dzielili się swoimi spostrzeżeniem z pobytu w Polsce i odnosili je do realiów ukraińskich.

 

Na seminarium dominowały wypowiedzi na temat znaczenia stowarzyszeń i liderów wiejskich w procesie demokratyzacji życia społecznego i gospodarczego na obszarach wiejskich. Mówiono również o sprawdzonych sposobach na wykorzystanie aktywności społecznej na rzecz turystyki wiejskiej.\r\nWypowiedzi ukraińskich uczestników projektu na seminarium wyraźnie wskazywały na korzyści, jakie wynieśli z działań projektu. Zrozumieli, że warto krzewić w środowiskach rolników ideę tworzenia gospodarstw agroturystycznych jako dodatkowego źródła dochodu w gospodarstwach rolnych, które borykają się z problemami wynikającymi z okresu transformacji. Podkreślali, że podejmowanie wspólnych działań na rzecz rozwoju wsi w kierunku turystycznym poprzez lokalne Stowarzyszenia przyniesie korzyści zarówno dla mieszkańców wsi jak i regionu. Jesteśmy przekonani, ze nasz projekt przyczynił się do budowy aktywnego społeczeństwa obywatelskiego w regionie lwowskim, zdolnego do aktywnego zaangażowania się w sprawy rozwoju regionu. Liderzy wiejscy odgrywają bardzo ważną rolę w życiu małych społeczności, cieszą się zaufaniem i często łatwiej jest przeszczepić nowe pod względem kulturowym idee właśnie poprzez te osoby niż poprzez znane autorytety. Dzięki uczestnictwu w działaniach projektu będą oni lepiej przygotowani do pracy w swoich środowiskach. Wierzymy, że niniejszy projekt będzie zaczątkiem kolejnych wspólnych przedsięwzięć z partnerską organizacją z Ukrainy, której głównym celem jest kreowanie inicjatyw lokalnych dla budowania lokalnych planów rozwoju . Goście z Ukrainy odwiedzili Łysą Górę w Dziwiszowie.\r\n14 maja 2007 r Seminarium w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jeleniej Górze 15 maja 2007 r Warsztaty przebiegały w swojskiej, gościnnej atmosferze ngospodarstwa agroturystycznego \r\n 12-13 maja 2007 r\r\n

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu z pobytu gości z Ukrainy w Kotlinie Jeleniogórskiej  i na stronie internetowej www.aesculap.com.pl